Bude mít JAR nejvyšší vodopád?

Publikováno: 8. 11. 2016

tugela-fallsVěci se mají tak – v listopadu 2014 se tři obyčejní chlapi z Kadaně vypravili k jihoafrickému vodopádu Tugela Falls, aby (velmi jednoduchým způsobem) ověřili, jestli je na informacích o tom, že by tenhle vodopád mohl být mnohem vyšší, než se uvádí, něco pravdy.

Cesta byla báječná, zdolávání Tugela Falls krásně složité a nakonec se ukázalo, že se určitě vyplatí vyrazit k Tugela Falls s geodety. Prostým odečtem nadmořské výšky paty a hrany vodopádu totiž změřili výšku Tugela Falls na 1.101 metrů. A to je pořádná porce.

Samozřejmě mají naprostou pravdu ti, kdo říkají, že to o ničem nevypovídá. Měřili  barometrickým výškoměrem. Pro nezpochybnitelné měření je potřeba geodetická metoda. A proto se opět vrací na Tugela Falls. A nejsou sami.

Přidali se k nim lidi z firmy Geoprojekt, které jejich nápad natolik nadchl, že jim svoji odbornou pomoc sami nabídli.

Takže dnes 8. listopadu vyráží Martin Šíl a jeho expedice zpět do Jihoafrické republiky, aby zjistili, jestli je ten krásný a vysokánský vodopád opravdu nejvyšší nebo jestli i nadále zůstane světovou dvojkou.
tiskovkaOno je to tedy úplně jedno, i když nezapírají, že by se jim moc líbilo, kdyby změnili to, o čem se už dlouho myslí, že je dané.

Hlavní skvělost je ale v něčem jiném. Celá tahle jejich taškařice kolem vodopádu vznikla vlastně náhodou. Tři chlapíci z Čech si prostě řekli, že na každém šprochu je pravdy trochu. Měli čas, chuť a možnost – a tak jeli. Splnili si – a pořád plní – ten nejstarší člověčí sen – objevovat. A proto, i když Tugela zůstane druhá, bude to skvělé, protože ještě pořád si můžou obyčejní chlapi s pupkama hrát.

A my držíme palce, ať se to povede!!!